Nu merge adaugat serverul

Ai găsit o problemă legată de funcționarea site-ului? Raporteaz-o aici!
chapp
Mesaje: 2
Membru din: Dum 23 Mai 2021, 10:55

Nu merge adaugat serverul

Mesaj de chapp »

Adresa (linkul) paginii unde se poate observa problema : https://lista-servere.ro/adauga-server
Descriere cât mai detaliată : Serverul nu răspunde, te rugăm să verifici datele de conectare. Am incercat si cu dns si cu ip si tot nu ma lasa sa adaug server-ul. Serverul este online, merge sa te conectezi de pe ip sau dns. Este adaugat si pe alta platforma de servere deci problema este de la acest site.
Pașii de parcurs pentru reproducerea problemei (dacă e cazul) : Am facut cont, am activat contul, am adaugat datele serverului (ip si dupa mai jos portul si am primit eroare ca nu se poate conecta la server, am incercat si cu dns si la fel)
Dispozitivul folosit pentru vizitarea paginii : Google chrome si Opera Windows 10
Rezoluția ecranului la dispozitivul folosit 1920x1080
Browser folosit : Google chrome si Opera


Trebuie anumite lucruri puse la numele serverul-ui sau care este problema de nu il adauga?
Daca mai este nevoie de anumite detalii revin cu edit

Multumesc anticipat

admin
Site Admin
Mesaje: 37
Membru din: Lun 20 Ian 2020, 15:16

Re: Nu merge adaugat serverul

Mesaj de admin »

Daca serverul nu raspunde la query in momentul adaugarii, el nu se poate adauga in lista, fara legatura cu numele serverului.

Era important de precizat ce joc ruleaza pe serverul respectiv si ce joc ai ales din lista noastra.
Te rog sa-mi trimiti un mesaj privat aici pe forum, cu jocul, IP, DNS si porturile de conectare si de query, ca sa pot face teste si sa vad ce nu merge.
Ajută-ne să te ajutăm! dă toate detaliile când pui o întrebare, cum scrie aici

admin
Site Admin
Mesaje: 37
Membru din: Lun 20 Ian 2020, 15:16

Re: Nu merge adaugat serverul

Mesaj de admin »

S-a rezolvat problema, am adaugat acum serverul de CS:GO si se vede online.
Cauza pentru care inainte serverul nu raspundea la query era asta: firma de hosting a serverului de CS:GO (TNI = Telenet Consulting in cazul de fata) blocase accesul mai multor clase de IP din internet (unde din intamplare era si IP-ul site-ului lista-servere.ro) catre 2 clase de cate 256 IP-uri ale serverelor de jocuri gazduite de ei. O masura extrema pentru care probabil au avut motivele lor.

Eu stiam ca de obicei in caz de abuzuri gen DDOS impotriva unui server de jocuri, adminul serverului respectiv da ban temporar pe unul sau mai multe IP-uri. In mod normal banul expira automat in cateva ore, urmand ca apoi totul sa revina la normal, ideea fiind ca oricum cei care fac DDOS folosesc IP-uri pe care le schimba foarte des si de aia nu are sens sa dai ban permanent pe un IP sau o clasa de IP, ci doar temporar. In cazul de fata insa firma de hosting a ales sa blocheze permanent si complet orice comunicatie intre mai multe clase IP, ceea ce e neobisnuit si creaza probleme nevinovatilor.

Oricum, in urma sesizarilor noastre si ale altora, clasele respective au fost deblocate si la ora asta comunicatia pare sa functioneze ok. Sa speram ca ramane asa. Multumim de intelegere celor de la TNI.
Ajută-ne să te ajutăm! dă toate detaliile când pui o întrebare, cum scrie aici

chapp
Mesaje: 2
Membru din: Dum 23 Mai 2021, 10:55

Re: Nu merge adaugat serverul

Mesaj de chapp »

Salutare,
Multumesc frumos pentru ajutor si pentru solutionarea problemei.
O zi frumoasa!

Scrie răspuns